Ako sa kupujú nehnuteľnosti v zahraničí v dobe koronavírusu?

Kupujúci môžu odložiť rozhodnutie o kúpe. Využívajú sa virtuálne prehliadky.

Podľa spoločnosti Rellox, ktorá sa špecializuje na predaj zahraničných realít slovenským klientom, väčšina ľudí momentálne investíciu do nehnuteľností v zahraničí odkladá na neskôr. Ako dôvod uvádzajú neistú ekonomickú situáciu. Ďalšou prekážkou sú uzavreté hranice. Ľudia tak nemôžu cestovať do zahraničia na prehliadku nehnuteľností.

Peter Forgács zo spoločnosti Rellox k tomu dodáva: "Dopyt sa prepadol, stále existuje bazálny záujem o kľúčové projekty v top lokalitách, ale momentálne sa skôr dokončujú už vopred pripravené predaje. Aj u tých sú ale komplikácie treba u mechanizmu podpisu zmluvných dokumentov - podpisy v zahraničí nie sú možné a zahraničné konzuláty na Slovensku sú pre verejnosť zatvorené."

Developeri projektov, ktoré sú zamerané najmä na zahraničnú klientelu, sa snažia situáciu riešiť najmä dôrazom na maximálnu foto a video dokumentáciu. Svoju chvíľku slávy zažívajú virtuálne prehliadky. Ľudia majú navyše doma viac času surfovať po internete. Peter Forgács k tomu dodáva: "Návštevnosť našich webových stránok je v podstate stále rovnaká ako pred koronavírusom."

Aká je situácia na zahraničných realitných trhoch? Ceny nehnuteľností si všeobecne držia svoju úroveň aj napriek takmer nulovej momentálnej likvidite. Ďalší vývoj cien je veľmi ťažké predpokladať, rovnako ako na Slovensku bude záležať na hĺbke a dĺžke koronavírusovej kríze v jednotlivých krajinách.

Situácia na vybraných zahraničných trhoch

Rakúsko

Súčasná situácia prináša pomerne nečakané súvislosti najmä u novej výstavby v Alpách. Niektoré projekty vo fáze udeľovania stavebného povolenia naberajú meškanie, pretože rakúske súdy majú predĺženú lehotu na rozhodnutie. Niektoré stavby ďalej prebiehajú, niektoré stavby sú zatvorené.

Väčšina kvalitných rezidenčných projektov v rakúskych Alpách býva takmer vypredaná už vo fáze pred začatím výstavby. Tie najzaujímavejšie jednotky sú zvyčajne predané v priebehu niekoľkých dňov. V týchto dňoch je to úplne inak. Vzhľadom k tomu, že projekty v rakúskych Alpách sú do veľkej miery zamerané na zahraničnú klientelu, tak aj v kvalitných projektoch v top lokalitách, ktoré sú aktuálne uvádzané na trh, je veľká väčšina jednotiek voľne na predaj. Ján Rejcha, majiteľ spoločnosti Rellox, uvádza: "Developeri v rakúskych Alpách sú zvyknutí zahajovať výstavbu až v momente, kedy majú zazmluvených 50 % jednotiek, nie sú teda pod takým tlakom na zníženie cien. Pravdepodobnejšie je posun termínu výstavby."

Ján Rejcha zmieňuje ešte jednu možnosť: "S niektorými developermi v rakúskych Alpách sme sa dohovorili, že klienti spoločnosti Rellox môžu urobiť teraz nezáväznú rezerváciu za 1.000,- EUR, konečné rozhodnutie o kúpe môžu ale odsunúť až do 5. júna 2020. Klienti si tak môžu vyblokovať tú najvhodnejšiu jednotku a počkať si viac ako dva mesiace, ako sa situácia vyvinie. Týka sa to napríklad nových projektov v Kaprune a vo Schladmingu."

Španielsko

V Španielsku je paralyzovaný hlavne Madrid. Španielske pobrežie a ostrovy sú na tom oveľa lepšie. Najviac to odniesla provincia Valencia, kam sa snažili Madridčania uniknúť pred koronavírusom. Relatívne dobre je na tom Andalúzia v južnom Španielsku a Kanárske a Baleárske ostrovy.

Španielsko prijalo veľmi prísne opatrenia "estado de Alarmy", aby zabránilo šíreniu koronavírusu. Väčšina ľudí smie chodiť von len v úplne nevyhnutných prípadoch - a nikdy nie v dvoch a viacerých ľuďoch. Ľudia sa nesmú presúvať do svojich bytov na pláži na víkend ani na karanténu, kto to skúsi, tak ho čaká veľká pokuta.

Väčšina ľudí má zákaz chodiť do práce. Z tohto zákazu sú vyňatí napríklad murári, takže niektoré stavby pokračujú ďalej. Niektorí developeri sa však rozhodli svoje staveniska zavrieť. Predaje realít sú na bode nula, predajcovia realít musia podľa posledného nariadenia vlády zostať doma do 12. apríla. Tento zákaz sa iste ďalej predĺži. Španielski developeri a predajcovia tak aktívne využívajú on-line, najmä videá a virtuálne prehliadky.

Je veľkou otázkou, ako španielsky realitný trh zareaguje na koronavírusovú krízu. Dopyt lokálnych investorov bude celkom iste ochromená. Španielske prímorské realitné projekty sú do veľkej miery stále odkázané na záujem zahraničných investorov. Na Kanárskych a Baleárskych ostrovoch a v provincii Valencia tvoria cudzinci približne 30 % transakcií. Zďaleka najväčšiu skupinu cudzincov tvoria kupujúci z Veľkej Británie. Vplyv na realitný trh na španielskom pobreží tak bude mať aj vývoj situácie vo Veľkej Británii, rovnako ako to bolo počas poslednej hypotekárnej krízy. Ján Rejcha k tomu dodáva: "Je pomerne pravdepodobné, že ceny nehnuteľností v Španielsku budú po veľkým tlakom a pôjdu smerom dole. Veľmi bude záležať na hĺbke problémov domácej ekonomiky v dobe po odznení koronavírusu."

Koronavírus v španielskych regiónoch.

Chorvátsko

Chorvátsko je zatiaľ jedným z najmenej zasiahnutých regiónov v Európe, avšak na nadchádzajúcu letnú sezónu hľadí s obavami. Príjmy z turizmu budú približne polovičné, pričom turizmus tvorí 20 % HDP. Prepadom turizmu bude trpieť aj realitný trh na pobreží Jadranského mora. Avšak staveniská na pobreží nezatvárajú a stále pokračujú. Už dokončené rezidenčné rezorty sú aj v Chorvátsku návštevníkom zatvorené.

Ján Rejcha z Relloxu ohľadom ďalšieho vývoja cien v Chorvátsku uvádza: "Ak sa situácia s koronavírusom v Chorvátsku výrazne nezhorší, tak si môžu chorvátske prímorské reality zachovať svoju súčasnú cenovú úroveň aj pri nízkej likvidite. Svoju pozitívnu úlohu v budúcom vývoji môže hrať aj členitosť chorvátskeho pobrežia s množstvom ostrovov. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť."

Taliansko

Ján Rejcha k súčasnému dianiu na Apeninskom polostrove hovorí: "Realitný trh v Taliansku momentálne neexistuje. Ceny nehnuteľností ani nemali čas nejako zareagovať na nástup koronavírusu a ich pohyb by bol vo výsledku zbytočný vzhľadom na nulovú likviditu. Taliansku musíme skôr popriať skoré uzdravenie, než riešiť jej realitný trh."

Záver

Vo vyššie uvedenom texte sme sa pokúsili priblížiť súčasnú situáciu na vybraných zahraničných realitných trhoch, ktoré sú pre slovenských investorov najzaujímavejšie. Situácia sa samozrejme môže zmeniť každým dňom jak v zahraničí, tak aj zo slovenského pohľadu.

V prípade otázok sme Vám k dispozícii.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Sme členmi AIPP

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Jazyk: