Interview s Jánom Rejchom, CEO spoločnosti Rellox

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí už pre Slovákov nie je niečím neobvyklým. Trh zahraničných realít v poslednej dobe prešiel pomerne búrlivým vývojom, do ktorého postupne hovoril covid, vojna na Ukrajine, rýchlo rastúca inflácia alebo obavy z vývoja kurzu stredoeurópskych mien. Na tému investície do realít v zahraničí sa budeme rozprávať s Jánom Rejchom, CEO spoločnosti Rellox, ktorá sa na tento segment trhu špecializuje.

Aký je záujem o kúpu nehnuteľností v zahraničí?

Už teraz môžeme povedať, že rok 20225  bol pre Rellox obchodne najúspešnejší rok od začiatku našej činnosti v Českej republike a na Slovensku v roku 2004.

O aké krajiny je najväčší záujem?

Najviac dopytov je dlhodobo na Rakúsko, ďalej nasledujú Chorvátsko, Španielsko a Taliansko.
Najväčšie objemy predajov sa však realizujú v Španielsku.

V ktorých krajinách predávate nehnuteľnosti?

Keď to zovšeobecním, tak predávame nehnuteľnosti v juhozápadnej Európe plus v niekoľkých ďalších vybraných krajinách. Všeobecne chceme predávať nehnuteľnosti v stabilných krajinách, kde nehrozí nebezpečenstvo zásadného znehodnotenia investície do nehnuteľností.

Prečo?

Pretože podľa nás je investícia do nehnuteľností konzervatívnou investíciou. Cieľom je zachovať a zhodnotiť vstupnú investíciu bez zásadného rizika. Pre rizikové a rýchloobrátkové investície majú investori množstvo iných možností.

Ktoré trhy sú podľa vás rizikové?

Prvý pohľad je povedzme geopolitický. Snažíme sa držať vo vybraných krajinách v EÚ. Nechce sa nám veľmi na východ. Okrem V4 predávame na východe už iba v Chorvátsku a v Grécku. Nechceme robiť Albánsko, Gruzínsko alebo Egypt.

A ten druhý pohľad?

Ten druhý pohľad je kombináciou niektorých kľúčových parametrov pre cieľový trh – vnútropolitická a hospodárska situácia, stabilita a cyklus realitného trhu. V súčte to znamená, že aj geopoliticky bezpečnejšie krajiny majú svoje špecifické riziká – niektoré menšie, niektoré väčšie, navyše sa samozrejme menia v čase. Opakujem, že naším primárnym zameraním je dlhodobá bezpečná investícia do nehnuteľností, aby si ďalšie generácie vlastníkov mohli povedať, ako boli dedovia a babičky múdri, že v roku 2023 kúpili takúto nehnuteľnosť.

Jan Rejcha

Ján je zakladateľom a majiteľom Relloxu. V roku 2004, po vstupe Českej republiky a Slovenska do EÚ, viedol rokovania so zahraničnými inštitúciami a autoritami o podmienkach investícií českých a slovenských fyzických osôb do nehnuteľností v rámci EÚ (voľný pohyb kapitálu vs. recipročné bilaterálne dohody medzi SR a danou krajinou). Predstavil českým a slovenským investorom možnosť priamej investície do nehnuteľností v Rakúsku, Taliansku a ďalších krajinách. Odvtedy rozšíril pôsobnosť Relloxu do viacerých krajín strednej a východnej Európy a teraz riadi ďalšie rozšírenie do západnej Európy. Ján je ženatý, má jedno dieťa, rád lyžuje, hrá tenis a má rád divadlo.


Kto je typickým klientom Relloxu, ktorý si kupuje nehnuteľnosť v zahraničí?

Typickým klientom Relloxu je rodina, ktorá má voľné finančné zdroje, takže hľadá vhodnú investíciu a zároveň si tým do určitej miery plní svoj sen pre všetkých členov rodiny. Je to v pravom slova zmysle rodinná investícia, kde sa väčšinou zohľadňujú terajšie i budúce záujmy ako rodičov, tak detí. To si myslím, že je na tejto investícii výnimočné a zároveň pekné. Vo väčšine prípadov cítime, že kupujúci robia túto investíciu nielen pre seba, ale aj s ohľadom na svoje deti.

Skúsme jednoduchú základnú otázku: Prečo by si mal slovenský investor kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí?

Buď preto, že ju chce užívať - či už trvalo alebo len krátkodobo. Alebo preto, že kúpu nehnuteľnosti vo vybranej cieľovej krajine a lokalite považuje za rozumnú investíciu. Alebo môže ísť o kombináciu oboch dvoch spomínaných faktorov.

Aké sú tie investičné argumenty?

Už som spomenul ten dlhodobý investičný pohľad, to je základná premisa, ktorá je ale samozrejme spoločná pre zahraničné aj slovenské realitné prostredie. My ale okrem toho ponúkame slovenským investorom možnosť pomerne zásadne diverzifikovať svoje realitné portfólio teritoriálne, menovo, ekonomicky, politicky – zo všetkých možných pohľadov hard alebo soft diverzifikácie.

Aká je teda podstata a cieľ investície do nehnuteľnosti v zahraničí?

Je celkom logické predpokladať, že realitný investor si bude gros svojho realitného portfólia tvoriť v prostredí, ktoré je mu najbližšie. Slovenský investor tak bude mať veľmi pravdepodobne väčšinu svojich nehnuteľností na území Slovenska. Bude tu mať svoje hlavné bývanie, možno chatu/chalupu, možno investičný apartmán v Tatrách, možno byt na ďalší prenájom v Bratislave. Nie je ale nutné, a z nášho pohľadu ani vhodné, kupovať druhý tretí štvrtý byt napr. v Bratislave, respektíve stále v tom istom prostredí. Kúpu nehnuteľnosti v zahraničí vidíme ako logickú variantu realitnej investície najmä z pohľadu diverzifikácie. A tých foriem diverzifikácie môže byť pomerne veľa.

Je nejaký rozdiel medzi slovenským investorom do zahraničných realít dnes a napríklad pred desiatimi rokmi?

Trochu sa líši business background. Pred desiatimi pätnástimi rokmi bola drvivá väčšina našich klientov podnikatelia z tradičných business segmentov – stavarina, výrobné firmy a pod. Posledných pár rokov cítime, že k nám prichádza čoraz viac mladších ľudí, ktorí majú svoj biznis v IT alebo službách.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Sme členmi AIPP

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Jazyk: