- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
Svet sa pomaly lúči s rokom 2020, ktorý spolu s čínskym vírusom priniesol uragán udalostí prakticky vo všetkých oblastiach nášho života. Nie inak tomu bolo aj v oblasti investícií. Ako sa zmenil svet a do čoho investovať v roku 2021?
Rok 2020 bol mimoriadne turbulentný. Na jednoznačné predpovede, aký bude nasledujúci rok, by sa najviac oplatilo investovať do krištáľovej gule a rozvoja jasnovideckých schopností. Tak už to ale na trhoch chodí.
V platnosti však stále zostávajú základné poučky ako je diverzifikácia, vyhnúť sa investíciám v oblastiach, ktorým nerozumieme, počítať pri investovaní s dlhodobejším horizontom, ale tiež sa vyhýbať "zázračným ponukám" od rôznych spoločnosti, ktoré sľubujú zisky v úrovni desiatok percent pri "takmer" nulovom riziku.
Do čoho teda investovať v roku 2021?
Asi by ste od špecialistov na zahraničných realít nečakali, že vám budú odporúčať niečo iné ako práve nehnuteľnosti v zahraničí. Nebudeme ale jediní, ktorí na realitnom trhu vidí zaujímavé príležitosti. Medzi najatraktívnejšie investície radia rezidenčné nehnuteľnosti dlhodobo aj slovenskí dolároví milionári. Teda úspešní ľudia, ktorí majú so zhodnocovaním svojho majetku dlhodobé skúsenosti. A aj my máme niekoľko dobrých argumentov, prečo investície do zahraničných nehnuteľností môžu byť správnou voľbou aj pre rok 2021.
Vhodná diverzifikácia portfólia znižuje riziko straty. Jedna z už spomínaných poučiek každého investora. Nehnuteľnosti by ako konzervatívna investícia mali byť súčasťou každého portfólia. V prípade zahraničných nehnuteľností nejde len o diverzifikáciu medzi jednotlivými produktmi, ale aj o diverzifikáciu menovú a geografickú.
Nechceme maľovať čerta na stenu, ale pri sledovaní súčasného politického vývoja vo svete môžeme pozorovať tendencie, ktoré hoci zatiaľ treba pomalými krôčikmi, môžu do budúcna viesť k čiastočnému obmedzeniu nakladaní s vlastným majetkom či jeho neúmernému zdaneniu.
Aj u nás možno existujú politické subjekty, u ktorých by vás iste neprekvapilo, ak by prišli s nápadom osobitného zdanenia v prípade druhej a ďalšej vlastnenej nehnuteľnosti. Aj preto môže byť lepšie neinvestovať do nehnuteľností výhradne na Slovensku. Nehovoriac o tom, že ceny nehnuteľností sú momentálne v tuzemsku na pomerne vysokej úrovni.
Pandémia koronavírusu urobila poriadny vietor na akciových trhoch. V prípade nehnuteľností k žiadnemu zásadnému prepadu nedošlo, v mnohých krajinách naopak ceny nehnuteľností pokračovali v raste. Odmenou za nižšiu likviditu nehnuteľnosti tak zostáva zhodnotenie jej ceny v čase, ku ktorému v dlhodobejšom časovom horizonte dochádza v prípade nehnuteľností prakticky vždy.
Najväčšiemu záujmu sa medzi investormi do zahraničných realít tešia domy a apartmány určené pre druhé bývanie. Typicky teda nehnuteľnosti pri mori alebo na horách. V prípade, že nehnuteľnosť kupujete výhradne pre vlastnú potrebu, otázku eventuálneho výnosu z prenájmu riešiť vôbec nemusíte.
Väčšina ľudí ale kombinuje vlastné užívanie nehnuteľnosti s prenájmom v čase, keď ju neužíva. S obmedzením cestovného ruchu samozrejme v roku 2020 mohlo dochádzať k zníženiu výnosu z nájmov. Na druhú stranu napríklad v Rakúsku bol v prípade ubytovania prepad zahraničnej klientely do značnej miery kompenzovaný prenocovaniami domácich turistov.
Na rok 2021 svet pozerá s optimizmom v súvislosti s tým, že postupne dochádza k schvaľovaniu vakcín proti koronavírusu a v mnohých krajinách sa už s koncom roka 2020 rozbieha masívne pokrytie očkovaním obyvateľstva.
Zároveň segment nehnuteľností k druhému bývaniu nepostihol osud bytov nakupovaných za účelom prenájmu cez Airbnb napr. v Bratislave alebo ďalších podobných mestách, kde naviac aj do budúcnosti hrozia ďalšie obmedzenia zo strany štátov.
Tento rok sme sa stali svedkami udalostí, ktoré asi len málokto predvídal. Opatrenia spojené s celosvetovou pandémiou covid-19 zmenila obvyklé fungovanie sveta, na ktorý sme boli zvyknutí.
Aj v týchto časoch sa ale ukázalo, že vlastná nehnuteľnosť v zahraničí môže prinášať výhody. Prímorské podnebie alebo čistý alpský vzduch je tou najlepšou cestou k posilneniu imunity. A ak sa môžete spoľahnúť na zázemie vlastného domu, môžete si dovolenku užívať bezpečne aj v čase, keď niektoré ubytovacie zariadenia museli zostať uzavreté.
Zároveň potom, čo odznel prvotný šok spojený v niektorých krajinách s takmer absolútnu izoláciou, bolo ako prvým umožnený pricestovať do daných krajín ľuďom, ktorí tu vlastnili napr. nehnuteľnosť alebo jachtu. A v čase, keď na Slovensku čísla stúpali rýchlejšie, využila rada ľudí možnosť uchýliť sa práve do svojho druhého bývania v zahraničí. Home office od mora má svoje nepopierateľné čaro.
» Pozrite sa na ponuku nehnuteľností v zahraničí na predaj