- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
Teploty sa v Dubaji momentálne šplhajú k 40 ° C a poriadne horúca je aktuálne aj situácia na miestnom realitnom trhu. Predáva sa o cca polovicu viacerých domov a bytov ako pred rokom. Hlad po nehnuteľnostiach v Spojených arabských emirátoch, predovšetkým v Dubaji a Abu Zabí, je enormný.
Podľa údajov dubajského pozemkového úradu vzrástli v apríli predaje nehnuteľností v hlavnom meste rovnomenného emirátu medziročne o 45 %, v máji dokonca o 51 %.
Zvýšený záujem medzi českými investormi potvrdzuje aj Jan Rejcha, CEO spoločnosti Rellox. „Hneď po ruskom vpáde na Ukrajinu sme u českej klientely zaznamenali medzimesačný nárast záujmu o nehnuteľnosti v Dubaji v úrovni 82 %. Ešte väčšie nárasty sme pozorovali v ďalších krajinách bezprostredne susediacich s Ukrajinou napr. v Poľsku dokonca o 131 %,“ uvádza Jan Rejcha.
V kontexte celého realitného trhu v Spojených arabských emirátoch tvorí dopyt z krajín strednej a východnej Európy pochopiteľne len zlomok. Vo väčšej miere sa na aktuálnej situácii podpísali protiruské sankcie zavedené po rozpútaní vojny na Ukrajine. Rusi, ale aj občania z ďalších krajín zo Spoločenstva nezávislých štátov prispeli k výraznej akcelerácii realitného trhu v SAE.
Zatiaľ čo v západoeurópskych krajinách alebo v USA niektorí Rusi o svoje majetky prišli alebo ich majú mrazené, Spojené arabské emiráty zaujali benevolentnejší postoj. Za ten napokon zožali kritiku zo strany niektorých krajín.
Miestny Výkonný úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a proti financovaniu terorizmu k tomu uvádza, že SAE majú zavedený prísny rámec pre boj proti nezákonnému financovaniu a vykonávaniu cielených finančných sankcií. Zároveň je ale cieľom krajiny poskytnúť stabilné podnikateľské prostredie pre investorov z celého sveta.
Hľadať za veľkým nárastom dopytu o nehnuteľnosti v Dubaji len Rusov, ktorí utekajú z krajiny pred dopadmi sankcií alebo hľadajú úkryt pre svoje peniaze, by ale bolo chybné. „Podľa niektorých rebríčkov Rusi síce poskočili o dve priečky vyššie, stále sú ale podľa národnosti až piatymi najväčšími kupcami dubajských nehnuteľností,“ hovorí Jan Rejcha.
To však nič nemení na tom, že celkový záujem je obrovský. „V niektorých prípadoch sa nám stalo, že bol celý projekt vypredaný skôr, než sa vôbec dostal do verejnej ponuky. Stáva sa, že niektorí investori kupujú viac jednotiek alebo napríklad aj celé poschodie,“ dokresľuje situáciu Jan Rejcha.
Ten očakáva veľký záujem aj o projekt, ktorý Rellox práve uvádza na trh a ktorý sa nachádza na slávnej dubajskej „palme“, teda na Palm Jumeirah. Ikonickom ostrove v tvare stromu, ktorý je preslávený nádhernými piesočnými plážami, špičkovými reštauráciami, promenádou poskytujúcou dych berúce výhľady na Dubaj, ale aj ďalším bohatým zázemím a službami na tej najvyššej úrovni.
Investícia do nehnuteľností v Dubaji je zaujímavá aj z pohľadu menovej diverzifikácie. Dirham je viazaný na dolár a jedná sa teda o príležitosť mať investíciu v inej mene ako v EUR. To v súčasnej dobe, keď aktuálna situácia nie je pre európsku menu príliš priaznivá, môže byť o to zaujímavejšia.
» Ponuka nehnuteľností v Dubaji
Foto: autor RastoS/Shutterstock.com, Jag_sk/Shutterstock.com