- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
Uvažujete o kúpe nehnuteľnosti na Madeire? Ostrov večnej jari, ako sa mu prezýva, je medzi zahraničnými investormi obľúbený. Dom alebo apartmán si tu ale ľudia často kupujú z trochu iných dôvodov než v typických prímorských destináciách.
Kto chce tráviť čas predovšetkým na pláži, ten si pre svoj druhý domov vyberie skôr Španielsko, Chorvátsko alebo Taliansko. O portugalskú Madeiru je ale aj záujem a existujú na to dobré dôvody.
Madeira má príjemnú klímu pre život po celý rok. Priemerné denné teploty sa tu pohybujú v rozmedzí od 17 ℃ v januári po 25 ℃ v auguste. S prihliadnutím na počet daždivých dní a dĺžku slnečného svitu sa odporúča navštevovať Madeiru od marca do novembra.
Madeira nie je lemovaná súvislým pobrežím s kilometrami piesočných pláží, napriek tomu tu nájdete nádherné miesta na kúpanie v priezračne čistej vode. Hlavne vás ale ohromí svojou nádhernou prírodou. Budete si tu pripadať akoby ste prechádzali veľkou botanickou záhradou. Na každom kroku tu rastú figovníky, mango, banány alebo maracuja.
Na ostrove sú dve golfové ihriská. Santo da Serra je pravidelným dejiskom významných turnajov, Palheiro golf sa nachádza iba štvrťhodinku od hlavného mesta Funchalu. Na svoje si prídu aj vyznávači ďalších športov, rovnako ako milovníci dobrého jedla a pitia. K tomu sa ale ešte vrátime ďalej v článku.
Zatiaľ čo predtým bola väčšia dojazdová vzdialenosť zo Slovenska pre nehnuteľnosti na Madeire určitým hendikepom, po napadnutí Ukrajiny Ruskom je geografická poloha tohto súostrovia mnohými vnímaná naopak ako výhoda.
Dôležitým argumentom, pre nákup nehnuteľnosti na Madeire sú tiež výhody v oblasti daní a biznisu.
» Pozrite sa na ponuku nehnuteľností na Madeire na predaj
Madeira je súčasťou Portugalska, členského štátu Európskej únie, a preto tu platí zásada voľného pohybu kapitálu v rámci únie. V platnosti tu sú európske právne predpisy a portugalské zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Madeira tiež v plnej miere spĺňa požiadavky OECD na daňovú transparentnosť a výmenu informácií.
Madeira v súčasnosti patrí medzi najlepšie lokality v EÚ pre spoločnosti pôsobiace na jednotnom európskom trhu aj vo svete. Vďaka zníženému zdaneniu, zodpovedajúcej infraštruktúre, konkurencieschopným prevádzkovým nákladom, bezpečnosti a kvalite života Madeira investorom ponúka unikátny mix výhod a riešení pre ich biznis. Nejde pritom o žiadny pochybný daňový raj, ale o krajinu, ktorej právny systém je plne integrovaný do legislatívy Únie.
Pozornosti investorov by nemala uniknúť tunajšia zóna voľného obchodu - International Business Center of Madeira (IBC of Madeira). Daň z príjmu právnických osôb je vo výške iba 5 % a patrí medzi najnižšie v Európe. IBC Madeira prináša ale oveľa viac výhod, medzi ktoré patria napr. výhodné podmienky pre registráciu jácht. V prípade záujmu o obstaranie nehnuteľnosti a využiť benefitov spojených s IBC Madeira vám radi budeme nápomocní, neváhajte sa na nás obrátiť.
Madeira bola považovaná za raj aj pre kryptomenových nadšencov, pretože kryptomeny boli oslobodené od dane z kapitálových výnosov. V tomto prípade sa ale uvažuje o úprave legislatívy a je otázka, ako tomu bude do budúcnosti.
Madeira zároveň patrí medzi najbezpečnejšie miesta na svete. Portugalsko je v poradí Global Peace Index 2022 hodnotené ako šiesta najbezpečnejšia krajina sveta. Samotná Madeira má potom ešte nižšiu kriminalitu ako kontinentálne Portugalsko.
Ako je to na Madeire s kúpaním, kam si zájsť na dobré jedlo, ako sa po ostrove dopravovať? Zistíte v prehľade, ktorý sme pre vás na základe vlastných skúseností pripravili.
Pre cestu na Madeiru je možné využiť priame letecké spojenie z Viedne. Let na Madeiru trvá asi 4,5 – 5 hodín. Ďalším variantom dostupným aj z letísk v okolitých krajinách je cesta s prestupom v Lisabone.
Medzinárodné letisko na Madeire je pomenované po miestnom rodákovi Cristianovi Ronaldovi a v roku 2000 prešlo rekonštrukciou, pri ktorej bola predĺžená pristávacia dráha, takže tu môžu pristávať všetky súčasné typy lietadiel.
V prípade, že sa potrebujete dostať na ostrov Porto Santo, môžete využiť buď priamu linku z Lisabonu a Porta alebo preletieť zo susednej Madeiry. Využiť je možné aj trajekt, ktorý z Madeiry jazdí každý deň. Cesta zaberie cca dve hodiny a na palube sú k dispozícii služby zahŕňajúce občerstvenie, kútik pre deti atď.
Pre ľahkú dopravu po ostrove je ideálne využiť auto. V prípade autopožičovní odporúčame urobiť si rezerváciu pokiaľ možno s väčším predstihom, vďaka čomu získate lepšiu cenu. Ak by ste chceli využiť služby Boltu alebo Uberu, tak nepochodíte. Môžete ale skúste miestnu aplikáciu TaxiIn, vďaka ktorej si je možné zaistiť dopravu za vcelku prijateľné ceny.
Nechýba tu ani hromadná doprava. Autobusy ale spájajú predovšetkým väčšie mestá. Naopak vo Funchale je výborná sieť autobusov, napr. z centra do Sao Martinho sa dá dostať za 10 minút.
Navštíviť tu môžete prírodné čierne piesočné pláže Praia Formosa a na východe Prainha do Canical alebo umelo vytvorené pláže Calheta a Paul do Mar. Na mnohých miestach sú pre prístup do vody vybudované móla, ktoré vstup do vody výrazne uľahčujú predovšetkým v skalnatejších oblastiach ostrova.
V hlavnom meste Funchalu môžete vyraziť na už spomínanú Praia Formosa, dlhú pláž s pozvoľným prístupom do mora. Z centra mesta sa sem pohodlne dá dostať za 10 minút po promenáde, potom cez tunel vybudovaný v útese. V okolí je veľa reštaurácií.
Ak hľadáte ideálne miesto na kúpanie rodín s deťmi, navštívte Ponta Gorda Lido – vybudované na skale, bližšie k centru a v obklopení niekoľkých hotelov. Nechýbajú tu bazény, šmykľavky, lehátka a slnečníky. Oproti iným miestam sú tu o niečo vyššie poplatky, ale práve pre rodiny sú pripravené zvýhodnené sadzby.
Posledným tipom vo Funchale je Praia do Gavinas, maličká pláž s okruhliakmi. Pri vstupe do mora sú aj väčšie kamene, preto je tu kúpanie skôr vhodné len pre dospelých.
V juhovýchodnej časti Madeiry sa nachádza Santa Cruz, čo často býva „posledná zastávka“,pokiaľ sa človek ponáhľa na letisko. Jedná sa o pokojnejšie, krásne mestečko s množstvom dobrých reštaurácií, upravenou pešou zónou a námestím.
Vykúpať sa môžete na Praia Santa Cruz – dlhej kamienkovej pláži s vybudovanými lehátkami s pevne zasadenými slnečníkmi z palmových listov. Pri pláži sú dve móla, z ktorých sa dá pohodlne vliezť do mora, pretože prístup priamo z pláže je trochu náročnejší vďaka väčším kameňom. Tu sa môžu hodiť topánky do mora. Pláž sa nachádza hneď pri krásne upravenej promenáde s množstvom obchodov a reštaurácií. Je odtiaľto výhľad na letisko, takže počas pobytu na pláži môžete sledovať vzlietajúce a pristávajúce lietadlá.
Lepší prístup do mora ako z Praia Santa Cruz ponúkne kamienková pláž Praia das Palmeiras.
Na juhu ostrova je more o dosť pokojnejšie, na severe bývajú podmienky na plávanie niekedy trochu divokejšie, rýchlejšie sa tu mení počasie. Dosť často sú tu ale vybudované bazény priamo pri mori, takže sa o kúpaní nemusíte ochudobniť, ani keď je more rozbúrené.
V Porto da Cruz na severe Madeiry skúste zájsť na Praia da Maiata, pláž s jemným čiernym pieskom sopečného pôvodu. Pláž je dosť veľká a pritom vcelku málo frekventovaná. Má pozvoľný prístup do mora a na jeseň je veľmi vyhľadávaná surfármi. Pokiaľ ale nie je naozaj silný vietor, možno si bez problémov aj zaplávať. Súčasťou vybavenia tu sú vonkajšie sprchy.
Ďalšou možnosťou je Praia da Alagoa, menšia piesočná pláž z druhej strany ikonického útesu. Tiež pokojná a častejšie využívaná surfárskymi školami.
Prenádherná príroda a dych vyrážajúce výhľady. Bolo by hriechom nevyraziť preskúmavať krásy Madeiry. Obľúbené sú treky po levádach (zavlažovacích kanáloch), pretože okolo nich vedú chodníky a je možné po nich v tunajších horách našliapať množstvo kilometrov.
Ako východiskový bod pre objavovanie ostrova je často volená Santana, odkiaľ je to kúsok k začiatkom najrôznejších trás, vrátane trekov vedúcich na Pico Ruivo.
Medzi vyhlásené treky na Madeire patrí PR1.1 - Vereda da Ilha. Trochu náročnejšia trasa vedúca až na Pico Ruivo. Je potrebné sledovať počasie, pretože sa neodporúča cestu podniknúť, pokiaľ pršalo. Trasa je udržovaná, ale niektoré úseky sú veľmi úzke a teda nebezpečné. Určite je potrebné nepodceniť kvalitné turistické vybavenie vrátane topánok.
Pokiaľ počasie naozaj nepraje, je možné sa dopraviť do Achada do Texeira („základný tábor“, veľké parkovisko, občerstvenie), odkiaľ vedie cca 3,8 km dlhá a udržiavaná trasa na Pico Ruivo. Túto trasu často absolvujú ľudia, ktorí chcú stihnúť východ slnka. Nie je príliš náročná, hodí sa pre rodiny s deťmi (avšak je potrebné si deti strážiť, pri krajoch v 90 % trasy nie sú žiadne zábrany). Pozdĺž cesty sú vybudované kamenné domčeky, v ktorých sa dá schovať pred nepriaznivým počasím.
V Santane stojí za to si zliezť aj Vereda da Rocha do Navio – náročnejšiu a nie toľko udržiavanú cestu z útesu až dole k moru. Bohužiaľ tu nie je vybudovaná pláž, takže miesto nie je úplne vhodné na kúpanie. K moru dole jazdí aj lanovka (2x denne). Z útesov hore sú prekrásne výhľady na severovýchod ostrova.
Ak sa považujete za gurmeta, na Madeire strádať nebudete. Pokiaľ sa zaň doposiaľ nepovažujete, možno názor zmeníte po ochutnaní niektorých tunajších špecialít.
V Porto da Cruz zájdite do reštaurácie A Pipa. Je to maličká a veľmi dobre hodnotená reštaurácia s morskými plodmi. V Santane stojí za návštevu napr. reštaurácia Serra e Mar. „Je to malá reštaurácia s neuveriteľnou milou obsluhou a výborným jedlom. Podávajú sa tu miestne vína a tradičné jedlá,“ opisuje Aneta Kučerová z Relloxu, podľa ktorej neurobíte chybu ani návštevou Marcel's Bistra.
Vo Funchale Aneta odporúča podnik Mundo Vegan, kde pracujú s miestnym ovocím. V Santa Cruz potom zájdite do Confeitaria Los Nietos, malej reštaurácie, kde robia výborné ryby a dezerty.
V prípade, že by ste váhali čo z jedálneho lístka zvoliť, skúste napríklad Espetadu – mäso/steak na špízu (často kombinácia hovädzieho a bravčového). Podáva sa so zeleninou, zemiakmi či hranolkami.
Máte radi ryby? Potom na Madeire musíte ochutnať Espada. „Táto ryba sa loví priamo pri ostrove, podáva sa s banánom z Madeiry a prelivom z marakuje. Mäso je super jemné a skvele sa dopĺňa so sladkým banánom a maracujou. Nájdete na jedálnom lístku snáď v každej reštaurácii na Madeire,“ hovorí Aneta Kučerová.
Ďalším typickým jedlom s ktorým sa môžete stretnúť na Madeire aj v celom Portugalsku je Francesinha. Tá sa skladá zo „sendviča“ s mäsom, syrom, šunkou a 2 alebo 3 plátkov chleba. Na sendvič sa dá volské oko a celé sa zaleje výraznou omáčkou z piva. Často sa podáva s hranolkami.
Pokiaľ potrebujete doplniť energiu rýchlou desiatou, dajte si Bolo do Caco – sendvič z tradičného kváskového chleba dostupný najrôznejších variáciách.
Veľmi sa o tom nevie, ale na Madeire sa vyrába aj vynikajúca čokoláda. A chutiť vám určite bude aj Bolo de Mel de Cana – hutnejší koláčik pripomínajúci perník. Vyrába sa z medu z cukrovej trstiny, korenia a orechov.
To všetko môžete zapíjať tunajšími vynikajúcimi vínami. Alebo si dajte Ponchu – drink z miestneho bieleho rumu a medu podľa originálnej receptúry. Stretnúť sa môžete aj s ďalšími variantmi, do ktorých sa pridáva maracuja, citrón, pomaranče a pod.
V Porto da Cruz bola kedysi pálenica rumu, teraz v jej priestoroch nájdete expozíciu a krásny obchodík, kde je možné zakúpiť najrôznejšie typy rumu, poncha, vína, medu a rôznych pochutín vyrábaných na Madeire.
» Ponuka nehnuteľností na Madeire