- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
Sen o druhom bývaní pri mori v Španielsku premieňa na realitu stále väčší počet cudzincov. V druhej polovici roku 2021 sa ich počet v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 41,9 %.
V druhom polroku 2021 sa v Španielsku predalo 63 934 nehnuteľností, ktorých majiteľmi sa stali cudzinci. Podiel zahraničných kupcov predstavoval 18,6 %, čo v zásade zodpovedá dlhodobému priemeru z rokov 2012 až 2019. Výnimkou bol len rok 2020, kedy v dôsledku kovidovej pandémie došlo k prudkému prepadu transakcií realizovaných cudzincami.
Skokový nárast o 40 %, ktorý v Španielsku zaznamenávame, je čiastočne spôsobený práve prepadom z predchádzajúceho roka. Dopyt po bývaní v zahraničí ale v roku 2021 v mnohých krajinách vyskočil nad predcovidové úrovne. „Markantný nárast záujmu prišiel so začiatkom roku 2021. Dôvod je pravdepodobne obdobný ako pri investíciách do českých nehnuteľností – hľadaní investičných možností v čase krízy,“ uvádza Jan Rejcha, CEO spoločnosti Rellox, ktorá sa na nehnuteľnosti v zahraničí špecializuje.
Popri zrušení pandemických opatrení priniesol začiatok roku 2022 ešte ďalší dopytový impulz v podobe ruskej agresie na Ukrajine. Okrem obáv z inflácie ľudia začali riešiť hľadanie bezpečného útočiska pre prípad, že by sa Ruskom vyprovokovaná vojna rozšírila do ďalších krajín v regióne.
Nehnuteľnosti v Španielsku patria dlhodobo k prvým voľbám slovenských investorov hľadajúcich druhé bývanie pri mori. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa záujem o ne medzimesačne zdvihol o 88 %, v prípade Malorky dokonca o 67 % a pri Kanárskych ostrovoch o 169 %.
V Maďarsku sa o bývanie v Španielsku zaujímalo medzimesačne o 73 % ľudí viac, Mallorca rástla o 110 % a Kanárske ostrovy o 113 %. V prípade Poľska záujem o investíciu na španielskom realitnom trhu vzrástol o 45 %, na Malorke o 111 % a na Kanárskych ostrovoch o 70 %.
Veľký záujem o španielske autonómne ostrovy potvrdzujú aj dáta za jednotlivé španielske regióny. K najväčšiemu nárastu realitných transakcií došlo na Baleárskych (81,5 %) a Kanárskych ostrovoch (57, 1 %). Tretia priečka patrí Andalúzii (55 %), nasleduje Kantábria (50,5 %) a Valencia (44,9 %).
Z hľadiska národností v Španielsku už tradične najviac nakupujú Briti. Tí v predmetnom období kúpili 7560 nehnuteľností, čo predstavuje 11,8 % zahraničných kupujúcich. Na druhom mieste sú Nemci, ktorých podiel predstavoval 10,4 % a Francúzi (8,3 %).
Aktívnejší pri nákupoch boli cudzinci všetkých národností, ale prím v medziročnom náraste hrajú Holanďania, u ktorých došlo k zvýšeniu počtu uskutočnených nákupov o 104, 1 %. Nasledovali ich občania Írska (99,3 %) a Nemci 84,9 %.
V sume, ktorú z vrecka v priemere vytiahnu za meter štvorcový, ale vedú Severania. Prvá priečka v tomto ohľade patrí Švédom, ktorí platia priemerne 2752 EUR/m², nasledujú Dáni (2750 EUR/m²) a až tretia sú Nemci (2742 EUR/m²).
» Ponuka nehnuteľností v Španielsku na predaj
Ilustračné foto: Pawel Kazmierczak/Shutterstock