Investície do nehnuteľností v cudzine

Akcie, forex, komodity, nehnuteľnosti, ... - možností, kam investovať voľné prostriedky je celá rada. My zameriame pozornosť na investície do realít a špecificky do nehnuteľností v cudzine.

Prečo investovať do nehnuteľností

Investície do nehnuteľností patria medzi najbezpečnejšie spôsoby uloženia finančných prostriedkov. Nízke riziko spojené so solídnym výnosom predstavuje spoľahlivú ochranu úspor pred infláciou. Nehnuteľnosti sú dobrou voľbou pre menších investorov, pre ktorých sa môže jednať o vhodnú formu zabezpečenia sa na penziu. Nehnuteľnosti by mali byť súčasťou portfólia aj v prípade stredných a väčších investorov, kde primeraná miera diverzifikácie, teda rozloženie aktív medzi akcie, dlhopisy, komodity, nehnuteľnosti atď., znižuje prípadné investičné riziká.

Cenová volatilita je pri nehnuteľnostiach nižšia ako akciách, podielových listoch alebo komoditách. Aj v priebehu krízy strácajú nehnuteľnosti na hodnote menej, než ostatné typy aktív. Nehnuteľnosti sú preto vhodné aj pre menej skúsených investorov. Spôsobov, ako je na realitách možné zarobiť, sa ponúka celá rada. Popri základnej poučke všetkých obchodníkov: "lacno kúpiť, draho predať", je v prípade nehnuteľností možné inkasovať navyše ešte výnosy z prenájmu.

Reality naopak nie sú príliš vhodné pre krátkodobých investorov. Minimálny investičný horizont, s ktorým je potrebné počítať, sú tri roky. Bežne sa však uvažuje skôr v horizonte aspoň piatich až desiatich rokov. Nehnuteľnosti nemusia byť ideálnou voľbou tiež tam, kde sa dá predpokladať nutnosť rýchleho prístupu k peniazom. Z hľadiska likvidity je u nehnuteľností potreba kalkulovať s tým, že prípadný predaj (najmä ak chceme dosiahnuť dobré ceny) môže nejakú dobu trvať.

Investovanie do nehnuteľností v cudzine

Najmä po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie sa Slovákom otvorili skôr netušené možnosti. Nákup nehnuteľností v zahraničí sa pre nás stal zaujímavou alternatívou, ktorá oproti tuzemským investíciám môže prinášať zaujímavé bonusy. Vďaka rastúcej životnej úrovni a relatívne stabilnej mene sa nehnuteľnosti v cudzine stávajú dostupnejšie pre čoraz širší okruh Slovákov. Podobne ako Briti, Nemci, Holanďania alebo obyvatelia ďalších krajín severnej a západnej Európy sa Slováci stále častejšie stávajú majiteľmi domov či apartmánov pri mori, v alpských strediskách alebo vo svetových metropolách ako je Londýn, Paríž, Berlín, Viedeň alebo Salzburg (pozrite sa na prehľad základných typov zahraničných nehnuteľností).

Tip: Uvažujete o investícii? Vyplňte svoj investičný profil a my pre vás pripravíme ponuku presne na mieru vašim požiadavkám. Vyplnenie dotazníka vám zaberie maximálne niekoľko minút.

Hlavné dôvody pre nákup nehnuteľnosti v cudzine

1. Kúpa nehnuteľnosti za účelom investície

Pokiaľ vám ide o uloženie a zhodnotenie voľných finančných prostriedkov, sú pre vás vhodnou voľbou nehnuteľnosti vo veľkých mestách. Vedľa zhodnotenia v čase sa u týchto nehnuteľností väčšinou aplikuje dlhodobý prenájom so zmluvne garantovanou výškou mesačných príjmov.

2. Kúpa nehnuteľnosti za účelom rekreácie

Slováci už dávno nejazdia len na svoje obľúbené chaty a chalupy. Stále viac ľudí si dopraje chvíle odpočinku pri mori alebo v Alpách v pohodlí vlastného bývania.

3. Kombinácia investície a rekreácie

Logickou a veľmi častou voľbou je kúpa nehnuteľnosti v zahraničí za účelom vlastnej rekreácie v kombinácii s príjmom z ďalšieho prenájmu. V praxi všetko vyzerá tak, že majiteľ nehnuteľnosť využíva po niekoľko týždňov v roku, vo zvyšnom čase ju prostredníctvom špecializovanej agentúry prenajíma formou krátkodobých prenájmov ďalším turistom. O všetku agendu spojenú s prenájmom aj so správou nehnuteľnosti sa stará už spomínaná agentúra, jedinou starosťou majiteľov je užiť si chvíle odpočinku úplne podľa vlastných predstáv. Napríklad v Rakúsku pri nákupe tohto typu nehnuteľností vzniká nárok na odpočet DPH. Pri vybraných projektoch je možné vymeniť vlastné týždne užívania nehnuteľnosti zdarma za pobyt v niektorej z takmer dvoch stoviek lokalít vo Francúzsku, Španielsku alebo napríklad v Karibiku.

4. Relokácia

Ešte pred niekoľkými málo desiatkami rokov (snáď s výnimkou emigrácie) vec úplne nepredstaviteľná. Dnes sa hranice štátov stále viac stierajú, a ak niekto chce tráviť dôchodok na slnečnom morskom pobreží, nestojí mu takmer nič v ceste. Propagátormi tohto životného štýlu sa v európskom meradle stali predovšetkým Briti, ktorí sa na penziu vo veľkom sťahujú do Španielska alebo Francúzska. Stále viac ľudí sa ale sťahuje aj za štúdiom alebo za prácou. A nemusí sa jednať len o zamestnancov. Mnohým podnikateľom stačí na riadenie svojho biznisu len telefón a internet, fyzická prítomnosť v republike je potrebná len raz za čas.

Aké faktory zohľadniť pri nákupe zahraničných realít

  • Účel, pre ktorý nehnuteľnosť kupujete (rekreácia, na investíciu, trvalé presťahovanie, ...).
  • Využitie výhradne pre vlastnú potrebu, kombinácia vlastného užívania s ďalším prenájmom, výhradne za účelom ďalšieho prenájmu.
  • Dopravná dostupnosť (najmä v prípade vlastného užívania). - Lokalita (krajina, oblasť, konkrétne miesto).
  • Ceny nehnuteľností v danej krajine, ďalšie náklady súvisiace s nákupom nehnuteľnosti a jej ďalšou údržbou.
  • Voľba medzi novou a staršou nehnuteľnosťou.
  • Spôsob financovania (z vlastných zdrojov, prostredníctvom hypotéky).
  • Úroveň a dostupnosť potrebných súvisiacich služieb v mieste nákupu nehnuteľnosti.
  • Právna a daňová problematika. Kúpa nehnuteľnosti vždy prebieha v súlade s legislatívou v mieste nákupu.
  • Aktuálna situácia na realitnom trhu.

» Navštívte databázu nehnuteľností v cudzine na predaj.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Sme členmi AIPP

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Jazyk: