- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
V posledných zhruba dvoch desaťročiach došlo k výraznému posunu vnímania investičných príležitostí v zahraničí. A to sa týka jak zahraničných nehnuteľností, tak napríklad obchodovanie na akciových trhoch.
Medzinárodný obchod sa stal dostupnejší aj bežným ľuďom, ktorí môžu obchodovať na svetových akciových trhoch prostredníctvom pár kliknutí zo svojho telefónu.
V prípade realitného trhu došlo k výraznej zmene so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie. V rámci členských krajín získali naši občania podobné možnosti k nákupom nehnuteľností v ďalších krajinách ako Nemci, Švédi alebo napríklad Holanďania. Rolu zohralo aj výrazné rozšírenie leteckých spojení. Svet je nám skrátka bližšie, čo nám prináša väčšiu slobodu. V živote aj v investovaní.
» Preskúmajte ponuky zahraničných nehnuteľností na predaj
Pre mnoho kupujúcich je kúpa vily na morskom pobreží, domu na toskánskej vinici, horského chaletu alebo apartmánu s dych vyrážajúcim výhľadom na more či panorámu hôr splnením životného sna. Ide o investíciu spojenú s úplne inými emóciami než napríklad pri nákupe cenných papierov alebo komodít.
Prístup do sveta investovania Slovákom v roku 2004 otvorila práve spoločnosť Rellox, ktorá sa od tej doby stala najväčším predajcom zahraničných nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy. Pre obchodovanie s cennými papiermi využívame služby banky alebo rôzne obchodné platformy. Mať skutočne odborného sprievodcu, ktorý vás celým procesom nákupu bezpečne prevedie, sa oplatí aj v prípade realít. Procesné postupy aj legislatívny rámec sa v jednotlivých krajinách líši (niekedy je odlišný aj v rámci samosprávnych celkov v rámci jednej krajiny), každá krajina má svoje špecifiká.
Vďaka postaveniu spoločnosťi Rellox na medzinárodnom trhu navyše v prípade vybraných projektov nemusíte platiť realitnú províziu, na ktorú ste inak bežne zvyknutí. To je možné vďaka tomu, že Rellox v mnohých prípadoch zastupuje priamo developerov.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Dôvodov je celá rada. Rastie kúpyschopnosť strednej triedy. Ľudia majú k dispozícii viac peňazí, príležitosti na investovanie v tuzemsku sú obmedzené a tak sa ľudia viac obzerajú aj v zahraničí.
V zahraničí môžete nakupovať luxusné nehnuteľnosti za milióny eur, ale kvalitné nehnuteľnosti sa dajú zaobstarať aj za oveľa nižšie ceny. Ak máte prostriedky na nákup nehnuteľnosti v tuzemsku, nie je dôvod, aby ste sa neporozhlédli aj v zahraničí. Môže to mať svoje výhody. Retailoví investori nakupujú druhé bývanie v zahraničí typicky v žiadaných turistických lokalitách. Najväčší záujem je o nehnuteľnosti pri mori a nehnuteľnosti na horách.
Domy, byty či apartmány sa kupujú do osobného vlastníctva (nakupovať môžete na fyzickú osobu alebo na firmu) a je na vašom rozhodnutí, či ich budete využívať výhradne pre vlastnú potrebu, za účelom prenájmu alebo či budete obe možnosti kombinovať.
Práve tretia možnosť volí zhruba polovica investorov. Predovšetkým u aparthotelových projektov je vopred nastavená spoločnosť, ktorá kompletne zaisťuje prenájmy aj prevádzku nehnuteľnosti. Pre vlastníkov apartmánov tak všetko prebieha bez starostí a nutnosti väčšieho zariaďovaní.
Niektorí ľudia si nehnuteľnosť pri mori zaobstarávajú tiež s tým, že tu v dôchodku budú tráviť väčšiu časť roka. Situáciu spôsobenú pandémiou a prechod na Work From Home využil nejeden majiteľ nehnuteľnosti pre druhé bývanie k tomu, že čas Lockdown netrávil zavretý v meste, ale na zdravom morskom (či horskom) ovzduší, odkiaľ sa dá pracovať o poznanie príjemnejšie. To všetko pri dodržaní všetkých nariadení.
Ak už vlastníte nehnuteľnosti na Slovensku, je nákup v zahraničí ideálnou príležitosťou pre diverzifikáciu. Vlastniť portfólio nehnuteľností výhradne v jednej krajine je zbytočné riziko. V prípade investície do zahraničných realít sa jedná o diverzifikáciu menovú, geografickú a politickú.
Nehnuteľnosti sú skrátka stávka na istotu. Ich hodnota dlhodobo rastie, navyše je možné zaistiť si pasívny príjem z prenájmu.
V zásade sa oplatí venovať pozornosť rovnakým aspektom ako pri nákupe doma. Zvážte predpokladaný spôsob užívania nehnuteľnosti, nezabudnite, že s užívaním domu alebo apartmánu sú spojené tiež pravidelné poplatky. Osobitnú pozornosť potom venujte lokalite.
Ak chcete byť flexibilný a na horách alebo pri mori tráviť častejšie napríklad aj predĺžené víkendy, bude kľúčová dopravná dostupnosť autom alebo pravidelné letecké spojenie. V tomto ohľade víťazí z prímorských destinácií predovšetkým Chorvátsko a severné oblasti Talianska. V prípade horských nehnuteľností to bude Rakúsko a Slovensko. Ak plánujete predovšetkým klasické dovolenkové pobyty, môžete k týmto krajinám pridať Španielsko vrátane veľmi obľúbených Kanárskych ostrovov, Grécko alebo Francúzsko.