Investície do nájomných bytov v Európe

Investície do kúpy nehnuteľnosti s cieľom ďalšieho prenájmu je dobre známou investičnou stratégiou. Okrem investície do lokálnych nehnuteľností môžu investori realizovať tento typ investície aj v zahraničí.

V súčasnej dobe klienti spoločnosti Rellox často nakupujú nehnuteľnosti s príjmom z prenájmu predovšetkým v známych rekreačných lokalitách v zahraničí. Nehnuteľnosť čiastočne sami užívajú a po zvyšok roka je prenajatá na báze krátkodobých prenájmov turistom. Za týmto účelom sa kupujú predovšetkým nehnuteľnosti pri mori a v Alpách.
Alternatívou je investícia do nehnuteľností vo veľkých mestách a metropolách v Európe, ako je Londýn, Berlín, Paríž a ďalšie.

Na úvod je potrebné pripomenúť, že kúpa nehnuteľností v zahraničí sa riadi zákonmi a daňovým systémom platným v krajine, kde sa nehnuteľnosť nachádza, takže podmienky investícií sa líšia. Väčšina krajín však pri kúpe nehnuteľnosti zahraničným investorom nekladie prekážky. Avšak je potrebné poznať detailné podmienky nielen kúpy, ale aj spôsobu užívania nehnuteľnosti. Niektoré nehnuteľnosti totiž napríklad nemožno prenajímať.

Prečo metropoly

Veľké mestá a metropoly ako Berlín, Paríž a Londýn, ale aj regionálne centrá, majú základnú výhodu vo svojej ekonomickej, politickej a demografickej úlohe. Väčšinou sa jedná o hospodársky silné aglomerácie, ktoré priťahujú investície do služieb, priemyslu, infraštruktúry apod. Veľké mestá priťahujú peniaze a peniaze priťahujú ľudí. Do veľkých miest sa preto sťahujú nielen občania danej krajiny, ale aj cudzinci. Navyše sú spravidla cieľom turistov. To všetko vytvára predpoklad dopytu po bývaní, samozrejme vrátane nájomného. Investor do nájomnej nehnuteľnosti, tak môže voliť z niekoľkých variantov: kúpa nehnuteľnosti s nájomníkom, kúpa prázdnej nehnuteľnosti a zabezpečenie jej ďalšieho dlhodobého prenájmu, alebo prípadne krátkodobý prenájom turistom.

Jan Rejcha zo spoločnosti Rellox, ktorá sa špecializuje na predaj zahraničných realít, uvádza: "Všeobecne je väčší výnos z prenájmu dosahovaná u menších bytov štandardného typu, ako u luxusných nehnuteľností, kde sú síce celkové príjmy vyššie, ale návratnosť je ovplyvnená výškou vstupnej investície. Na druhej strane u luxusných nehnuteľností môže byť zaujímavá návratnosť prostredníctvom vlastného zhodnotenia nehnuteľnosti (špekulácia na rast ceny). "

Kalkulácia návratnosti

Pri kalkulácii konečnej návratnosti investície je nutné okrem vlastných výnosov z prenájmu brať do úvahy aj vedľajšie náklady, ktoré súvisia s obstaraním nehnuteľnosti. Tieto náklady sú v každej krajine iné. Je obvyklé, že kupujúca strana platí všetky prevodové náklady, vrátane dane z prevodu nehnuteľnosti.

Dôležité je pripomenúť, že v prípade realizácie príjmu z prenájmu podliehajú tieto príjmy zdaneniu v mieste, kde sa generujú, tj. v zahraničí. S väčšinou krajín, v ktorých naši občania bežne investujú do nehnuteľností, má naša krajina dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia, takže tieto príjmy nedaníte dvakrát. V súčasnej dobe má väčšina európskych krajín tendencie zvyšovať dane, takže je nutné si overiť aktuálne platné sadzby.

V ďalších pokračovaniach tohto článku sa potom zameriame na vybrané konkrétne lokality atraktívne pre záujemcov o investovanie do nájomného bývania vo veľkých európskych mestách ako je Londýn, Paríž alebo Berlín.

» Navštívte ponuku nájomných nehnuteľností v mestách a metropolách.

Súvisiace články:

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Sme členmi AIPP

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:
Jazyk: