- Homepage
- Zahraničné reality
- Priamo od developerov
- O nás
- Naše služby
- Správy
- Kontakt
Ceny rezidenčných nehnuteľností v Anglicku stúpli za posledných 12 mesiacov (september 2012) v priemere o 2,6%, čo je vyšší rast ako tamojšie existujúce inflácie libry.
Na tomto raste sa najviac podieľa predaj nehnuteľností v Londýne a najmä predaj luxusnejších nehnuteľností vo vyhľadávaných častiach Londýna. Ceny v Londýne zaznamenali nárast o 10,5%. Zaujímavé je, že v segmente luxusnejších nehnuteľností, respektíve nehnuteľností vo vyhľadávaných častiach Londýna, tvoria dnes cca jednu tretinu kupujúcich privátny investori zo zahraničia. Úspešne sem "odklonili" svoje úspory napríklad Gréci, Rusi alebo Číňania. S tým tiež súvisí fakt, že štvrti Londýna, ktoré si obľúbili zahraniční investori, zaznamenali ešte výraznejší medziročný nárast cien nehnuteľností. Príkladom môže byť Kensington a Chelsea, kde štatistiky hovoria o náraste vo výške 31,6%. Priemerná cena nehnuteľností v Londýne činí približne 420.000 libier. Priemer je však ovplyvnený niektorými extrémne drahými a luxusnými nehnuteľnosťami. Cenový medián je nižšie, na úrovni mierne nad 300.000 libier.
Väčšina zahraničných investorov v Londýne volí tzv. buy-to-let stratégiu, teda kúpu nehnuteľnosti a jej ďalší prenájom. Väčšinou sa jedná o dlhodobý prenájom. Nájomníkmi sú rôzne skupiny ľudí od finančníkov z Londýna až po zahraničných študentov z Ruska, Číny alebo iných krajín, ktorým platia nájom ich bohatí rodičia.
Priemerný príjem z prenájmu v Anglicku a Walese predstavoval v júli 2012 725 libier / mesiac. V roku 2009 činil 650 libier. V Londýne sa v súčasnej dobe prenajíma priemerne za 1.057 libier mesačne. Dobrou správou pre investorov s cieľom výnosov z prenájmu je, že tento segment v Anglicku vytrvalo rastie. Kým v roku 2003 bolo prenajatých 29% nehnuteľností, v tomto roku to je už 34%. Príjmy z prenájmu tiež rastú. Priemerné výnosy z prenájmu sú aktuálne na úrovni 5% ročne. Medziročne vzrástli nájmy o 4,8% a väčšina vlastníkov nájomných nehnuteľností sa chystá ďalej zdražovať.
Niektorí analytici sa boja prehriatia realitného trhu v Londýne, na druhú stranu, celkový počet transakcií je v súčasnej dobe stále nižší, ako býval pred realitnou krízou, vzhľadom na zníženie domáceho dopytu. Na realitný trh v Londýne (vrátane nehnuteľností na prenájom) bude mať výrazný vplyv ďalší vývoj ekonomiky a bankového trhu vo Veľkej Británii a zároveň s tým ďalší vývoj v eurozóne, Rusku a Číne. Čím viac ľudí bude cítiť, že ich úspory sú ohrozené alebo znehodnocované, tým viac ich bude hľadať investičné alternatívy a nehnuteľnosti v Londýne predstavujú jednu z nich.
Highbury | 400 libier / týždeň |
Mayfair | 650 libier / týždeň |
Kensington | 520 libier / týždeň |
Knightsbridge | 830 libier / týždeň |
Chelsea | 500 libier / týždeň |
Rizikom v prípade investície do nehnuteľností vo Veľkej Británii môžu byť kurzové výkyvy medzi librou a eurom. V prípade posilnenia eura by investor, ktorý realizuje príjmy v librách, mal kurzovú stratu, ale samozrejme to platí aj naopak.
Jan Rejcha zo spoločnosti Rellox tvrdí: "S narastajúcimi problémami v domácich ekonomikách budú v Londýne investovať v ďaleko väčšej miere aj Španieli a Taliani, čo sa už čiastočne deje. Nebude sa to však týkať len Londýna. Prílev investícií z juhu bude viditeľný aj v ďalších metropolách, paradoxne najmä v Nemecku, konkrétne predovšetkým v Berlíne."
» Navštívte ponuku nájomných nehnuteľností v mestách a metropolách.
Súvisiace články: